ranking płyt jazzowych 2022
Aktualności

Najciekawsze wydawnictwa jazzowe 2022 roku

Zapraszam do rankingu 10 najlepszych płyt jazzowych zagranicznych z 2022 roku!

Wśród wyselekcjonowanych płyt znajdą się dzieła takich artystów jak Daniel Herskedal, Youn Sun Nah czy Manhattan Transfer, którzy zaskakują nas swoim niepowtarzalnym stylem muzycznym i zmysłowymi aranżacjami. Przygotowując ten ranking, braliśmy pod uwagę różnorodne kryteria, w tym innowacyjność, techniczne umiejętności artystów, a przede wszystkim emocje, jakie budzą ich utwory. Jest to subiektywna lista, ale mamy nadzieję, że dzięki niej odkryjecie wiele ciekawych i nieznanych dotąd płyt jazzowych. Bez dalszych ceregieli, zapraszamy do poznania rankingu 10 najlepszych płyt jazzowych zagranicznych z 2022 roku!

10. Daniel Herskedal - "Out Of The Fog"

"Out Of The Fog" to najnowsza płyta norweskiego trębacza i tubisty Daniela Herskedala. Jest to album z gatunku muzyki jazzowej, ale wzbogacony o elementy muzyki klasycznej i ludowej. Herskedal połączył na nim różne instrumenty dęte i perkusyjne, tworząc wyjątkową atmosferę. Cechą charakterystyczną albumu jest jego niesamowity klimat, którym Herskedal sprawia, że słuchacz czuje się jak w bajkowej krainie. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Out here", "Lost" oraz "Free". "Out Of The Fog" została bardzo pozytywnie przyjęta przez krytyków muzycznych, którzy chwalili album za innowacyjność, doskonałą grę instrumentalistów i piękne brzmienie. Herskedal został okrzyknięty jednym z najbardziej obiecujących artystów jazzowych w Norwegii, a "Out Of The Fog" uznawana jest za jedną z najlepszych płyt jazzowych z 2022 roku.

9. Vincent Peirani - "Jokers"

"Jokers" to album francuskiego akordeonisty Vincenta Peiraniego, który wykorzystuje swoje instrumenty w innowacyjny sposób, łącząc jazz z muzyką klasyczną i folkową. W porównaniu do "Out Of The Fog", "Jokers" jest bardziej melodyjny i rytmiczny, a jednocześnie zachowuje swoją oryginalność. W albumie można usłyszeć zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Les larmes de Syr", "This Is the New Shit" i "Twilight". Krytycy chwalili "Jokers" za niezwykłą wirtuozerię Peiraniego, doskonałą produkcję i niebanalne aranżacje. Album został uznany za jedną z najważniejszych płyt jazzowych z 2022 roku i utwierdza pozycję Vincenta Peiraniego jako jednego z najciekawszych jazzmanów w Europie.

8. Youn Sun Nah - "Waking World"

"Waking World" to najnowsza płyta koreańskiej wokalistki Youn Sun Nah. Jest to album z gatunku muzyki jazzowej, ale zawiera też elementy muzyki klasycznej, rocka i folkloru. Youn Sun Nah zachwyca swoim głosem, którym potrafi przejść przez całą gamę emocji - od melancholii do euforii. "Waking World" to płyta bardzo emocjonalna, która dotyka tematów takich jak miłość, samotność i nadzieja. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "My Mother", "Waking World" oraz "It's OK". Album zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili Youn Sun Nah za wspaniałe wykonanie, doskonałe aranżacje i świetnie wyważoną produkcję. "Waking World" uważana jest za jedną z najlepszych płyt jazzowych z 2022 roku, która na długo pozostanie w pamięci słuchaczy.

7. Jasmine Myra - "Horizons"

"Horizons" to debiutancki album amerykańskiej wokalistki Jasmine Myra, który łączy w sobie elementy jazzu, soul i bluesa. Na płycie można usłyszeć piękny, pełen emocji głos Jasmine, która doskonale wtapia się w aranżacje utworów. Cechą charakterystyczną albumu jest jego intymność i szczerość, a także niesamowita siła wyrazu wokalistki. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Horizons", "1000 Miles" oraz "The Promise". "Horizons" został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków muzycznych, którzy chwalili Jasmine Myra za wspaniałe wykonanie i niezwykły talent do interpretacji utworów. Album uważany jest za jedno z najlepszych debiutów w świecie muzyki jazzowej z 2022 roku.

6. Gerald Clayton - "Bells On Sand"

"Bells On Sand" to album amerykańskiego pianisty i kompozytora jazzowego Geralda Claytona, który jest mieszanką różnych stylów muzycznych - od jazzu, poprzez bluesa, po muzykę klasyczną. Na płycie można usłyszeć nie tylko grającego na fortepianie Claytona, ale także skrzypce, altówkę, wiolonczelę, a także sekcję dętą i perkusyjną. Cechą charakterystyczną albumu jest jego elegancki, ale jednocześnie pełen energii i emocji styl, którym Clayton zaskakuje słuchaczy. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Just a Dream", "Peace Invocation" oraz "Damunt de tu només les flors". "Bells On Sand" zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili album za wspaniałe kompozycje, świetne wykonanie i doskonałe brzmienie. Gerald Clayton uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów jazzowych ostatnich czasów, a "Bells On Sand" za jedną z najważniejszych płyt jazzowych z 2022 roku.

5. Miłosz Bazarnik - "New Market"

"New Market" to drugi album polskiego pianisty i kompozytora Miłosza Bazarnika, który jest połączeniem jazzu, rocka i muzyki klasycznej. Bazarnik na płycie eksperymentuje z różnymi brzmieniami i rytmami, co tworzy bardzo interesujący efekt. Cechą charakterystyczną albumu jest nie tylko wirtuozeria Bazarnika na fortepianie, ale także niesamowite improwizacje pozostałych muzyków, którzy tworzą z nim zespół. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Tough Happiness", "River to nowhere" oraz "Little Blessings". "New Market" został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych, którzy chwalili Bazarnika za innowacyjność, świeże spojrzenie na jazz i doskonałe brzmienie. Album uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie jazzowej z 2022 roku, a Miłosz Bazarnik za jednego z najbardziej utalentowanych pianistów polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.

4.Samara Joy - "Linger Awhile"

"Linger Awhile" to debiutancki album amerykańskiej wokalistki jazzowej Samary Joy, który wyróżnia się pełnym emocji i zmysłowym wykonaniem. Na płycie można usłyszeć zarówno utwory standardowe, jak i autorskie kompozycje Joy, które łączą w sobie elementy jazzu, bluesa i soulu. Cechą charakterystyczną albumu jest piękny, melodyjny głos Samary, który idealnie współgra z akompaniamentem muzyków. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Can’t Get Out of This Mood", "Round Midnight" oraz "Nostalgia (The Day I Knew)". "Linger Awhile" zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili Joy za wspaniałe wykonanie, doskonałą aranżację utworów i wyczucie emocji. Album uważany jest za jedno z muzycznych objawień w świecie jazzu z 2022 roku.

3. Sylvain Rifflet & Verneri Pohjola - "Cakewalk From A Spaceship"

"Cakewalk From A Spaceship" to album duetu składającego się z francuskiego saksofonisty Sylvaina Riffleta oraz fińskiego trębacza Verneri Pohjoli. Płyta zawiera wyjątkowe połączenie jazzu, muzyki improwizowanej i muzyki filmowej. Dużą rolę na albumie odgrywają instrumenty dęte, a także różnego rodzaju sample i efekty dźwiękowe. Cechą charakterystyczną albumu jest jego innowacyjność i eksperymentalny styl, którym Rifflet i Pohjola zaskakują słuchaczy. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Abbey", "Mesanges" oraz "Dejà vu". "Cakewalk From A Spaceship" zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili duet za doskonałą komunikację pomiędzy muzykami, nowatorski styl i wyjątkowe brzmienie. Album uważany jest za jedno z najbardziej eksperymentalnych dzieł w świecie jazzu z 2022 roku, a Sylvain Rifflet i Verneri Pohjola za jednych z najciekawszych muzyków jazzowych.

2. Manhattan Transfer - "Fifty"

"Fifty" to jubileuszowy album amerykańskiej grupy Manhattan Transfer, który został wydany z okazji 50-lecia istnienia zespołu. Płyta zawiera wyjątkowe połączenie jazzu, popu i doo-wopu, którymi słynie Manhattan Transfer od początku swojej kariery. Cechą charakterystyczną albumu jest zróżnicowany styl, którym zespół eksperymentuje na całej płycie. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "The Man Who Sailed Around His Soul", "The Man I Love" oraz "Chanson D'Amour", w którym Manhattan Transfer wzięło udział wraz z jazzowym saksofonistą Maceo Parkerem. "Fifty" zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili Manhattan Transfer za doskonałe wykonanie, znakomity styl i doskonałą zabawę. Album jest jednym z najistotniejszych dzieł w historii zespołu, a Manhattan Transfer za jedną z najciekawszych grup jazzowych w historii muzyki.

1. Oded Tzur „Isabela”

"Isabela" to piąty album izraelskiego saksofonisty Odeda Tzura, który prezentuje nowatorskie podejście do jazzu, oparte na wpływach muzyki indyjskiej i dalekowschodniej. Na naszym zestawieniu zajmuje w pełni zasłużone pierwszemiejsce. Płyta charakteryzuje się spokojnym i refleksyjnym klimatem, który sprawia, że każdy utwór na albumie brzmi jak medytacja. Wśród najważniejszych utworów na płycie warto wymienić "Isabela", "The Lion Turtle" oraz "Invocation". "Isabela" zdobył uznanie krytyków muzycznych, którzy chwalili Tzura za nowatorskie podejście do jazzu, niezwykłą wrażliwość i wyczucie melodyki, a także za doskonałe wykonanie utworów. Album plasuje się wysoko w świecie jazzu z 2022 roku, a Oded Tzur to za jednen z najciekawszych i najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych swojego pokolenia.